SEZON 2007; maj

4 grudzień 2006


Rajd Barbórkowy

Pogoda nadal sprzyja wędrówkom rowerowym, dlatego z grupą Sokołów ruszyliśmy w trasę. Tym razem obiektem zainteresowań były szyby kopalni „Rydułtowy-Anna”. W Barbórkowe południe spotkaliśmy się w Rydułtowach przed bramą kopalni przy starej wadze drobnicowej (aktualnie kopalniana izba pamięci) Stamtąd ruszyliśmy w kierunku szybu powietrznego Ernbreich, następnie dojechaliśmy do szybu Cecylia, a potem do szybu Dicke. Trasę zakończyliśmy w Niewiadomiu przy szybach Głowacki i Kościuszko. Tam w maszynie wyciągowej szybu Głowacki zobaczyliśmy działającą najstarszą maszynę parową w kraju. Mieliśmy szczęście bo maszyna akurat była w ruchu, wokół unosiły się kłęby pary, widok niesamowity, wrażenie olbrzymie. Po zwiedzeniu maszyny odwiedziliśmy naszych kolegów z klubu, którzy pracują na kopalni. Trafiliśmy na spotkanie górniczej braci. Bardzo serdecznie zostaliśmy przyjęci przez uczestników spotkania, za co dziękujemy. Było bardzo miło - takie chwile wspomina się i pamięta długo. Może Barbórkowy rajd „szlakiem szybów” powtórzymy za rok?

Sławek Gac

25 listopad 2006


Jesienne Wycieczki

Jesienne wycieczki należą do przyjemnych. Może to już nie złota polska jesień ale przy odrobinie słońca jest naprawdę świetnie. Wybraliśmy się z Jackiem na Opolszczyznę, aby przejechać szlakami budownictwa drewnianego. O godz: 9.00 wyruszyliśmy ze Sławęcic do miejscowości Ujazd, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia ruin zamku biskupów wrocławskich z 1580 r. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Zimna Wódka. Tam zobaczyliśmy pierwszy kościółek. Odwiedziliśmy również kościół w Kluczach, Olszowej i Strzelcach Opolskich. Droga powrotna do Sławęcic dała nam się we znaki, ze względu na mocny wiatr z którym musieliśmy się zmierzyć. Mimo zmęczenia wycieczka była udana, bo kolejny raz mogliśmy zobaczyć coś ciekawego.

Sławek Gac

18 listopad 2006


19 podsumowanie sezonu

18 listopada w Gimnazjum nr 1 w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie sezonu kolarzy „Sokola" Radlin. W zebraniu wzięło udział około 86 osób. Wśród gości obecni byli: Burmistrz Miasta Radlin - Barbara Magiera, Radni miasta Radlin: Stanisław Lapawa oraz Grzegorz Marszałek, Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Radlinie Maria Pędziałek (gospodarz spotkania), Dariusz Mika – Cafe Pizzeria „Prima” w Radlinie, koledzy z NGC Rydułtowy oraz Marek Jakubiak - Redaktor „Nowin Wodzisławskich".

Najpierw Przewodniczący "Sokoła" Andrzej Likos dokonał podsumowania sezonu, który należał do najlepszych w historii. W styczniu uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK województwa Śląskiego, które odbyło się w Cieszynie. Również w styczniu przybyło nam 5 Instruktorów Krajoznawstwa Regionu. W lutym dowiedzieliśmy się, że w konkursie na najlepiej pracujący klub, komisję, organizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie, zajęliśmy I miejsce w Polsce! Na wiosnę byliśmy współorganizatorami wojewódzkiego kursu na przodownika turystyki kolarskiej. Nasza Komisja wzbogaciła się o 12 nowych przodowników turystyki kolarskiej. Na rajdach innych klubów zdobyliśmy 7 pucharów. W 2006 roku odbyło się 288 rajdów, w których wzięło udział 2455 turystów - kolarzy. Długość wycieczek w 2006 roku to 16964 km, w czasie których zdobyto bardzo dużo turystycznych!

Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.
Dyplom Zarządu Oddziału otrzymali:
Piguła Dariusz, Menżyk Kazimierz, Tkocz Mirosław, Bazan Piotr, Jegiełło Justyna, Ibrom Stanisław, Kulerski Bogusław, Krause Dariusz, Larysz Zdzisław, Ryczek Leszek, Hajm Andrzej.

Wyróżnienia za pomoc w działalności „Sokoła” w 2006 roku otrzymali:
Grzegorz Marszałek, Maria Pędziałek, Dariusz Mika oraz Malcharczyk Rafał.

Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Kazimierz Menżyk (303 pkt), drugi był Mirosław Tkocz (273 pkt) a trzeci Leszek Ryczek (270 pkt). Najaktywniejszym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej został Andrzej Likos (345 pkt), drugi był Bogdan Tytko (168 pkt), trzeci natomiast był Sławomir Gac (149 pkt). Wyróżnienie specjalne za działalność otrzymał Sławomir Gac. W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2006” czołówka była następująca:

1. Andrzej Styrnol – IV Rajd z jajecznicą (85 pkt)
2. Sławomir Gac – Rajd do kotła (77 pkt)
3. Andrzej Likos – X Rajd „Maraton Sokoła” (66 pkt).

Najaktywniejsze kobiety: Jagiełło Justyna, Bogumiła Brzezinka, Magda Larysz.
Najaktywniejsze dzieci: Bartosz Gac, Magda Larysz, Tomasz Tytko.
Tytuł „Debiutanta roku 2006” zdobył Jacek Antonowicz.
Zostały również ogłoszone wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy obiekty krajoznawcze”:

1. Sławomir Gac – „Leśniczówka Sumina”
2. Jacek Antonowicz – „Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju”
3. Henryk Biały – „Postać Św. Jana Nepomucena na Ziemi Tarnogórskiej”.

Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość pucharów, statuetek, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła”.

W całej 19-letniej historii odbyło się 2251 rajdów i wycieczek, w których wzięło udział 19535 turystów – kolarzy a łączna długość tras wyniosła około 150 tysięcy km. Długość przejechanych tras sekcyjnych za 14 lat to około 67000 km.
Każdy z uczestników zebrania otrzymał „Informator Sokola” podsumowujący dokładnie cały sezon.

Andrzej Likos, foto Sławek Gac, Bugusław Sitko

22 październik 2006


49 Zakończenie Sezonu Kolarskiego w Chudowie

Było to już 49-te Zakończenie Sezonu Kolarskiego TKK PTTK im. W. Huzy na którym oczywiście nie zabrakło „SOKOŁA”. Grupę kolarzy na rajd do Chudowa poprowadził Boguś Tytko. Na metę ostatniego rajdu sezonu 2006 przybyły liczne grupy kolarskie z całego regionu. „Sokoła” reprezentowały 22 osoby. Pogoda była wymarzona na taką imprezę. Uświetniały ją liczne konkursy sprawnościowe i krajoznawcze, można było również zwiedzić zamek. Pieczenie kiełbasy na rajdzie to już pewnego rodzaju rytuał, który trzeba zaliczyć. Po miło spędzonym czasie wróciliśmy do domu.

Sławek Gac

21 październik 2006


XIX Zakończenie Sezonu Sokoła - Głożyny "Ermeżona"

foto Sławek Gac

15 październik 2006


I Górska Wędrówka Jesienna

Komisja Turystyki Górskiej PTTK Radlin zorganizowała w niedzielę 15 października I GÓRSKĄ WĘDRÓWKĘ JESIENNĄ. Miała ona na celu propagację turystyki górskiej i zdobycie szczytu Błatnia. Na szlaku spotkało się 14 turystów chętnych, aby zdobyć szczyt. Jesienna aura sprawiła, że trasa była bardzo przyjemna i szybko minęła. W schronisku na Błatniej turyści zostali poczęstowani gorącym posiłkiem, a następnie zostały rozdane nagrody za udział w rajdzie. Czas szybko mijał i trzeba było wracać do domu. Bardzo miło i ciekawie udało nam się spędzić październikową niedzielę.

Sławek Gac

8 październik 2006


VII Rajd "Złota Jesień" - Grabownia

To już VII regionalny rajd kolarski pod nazwą „Złota Jesień”. Organizatorami byli Łukasz i Stanisław Ibrom, którzy metę rajdu zorganizowali na swojej posesji. Na rajd przyjechało 90 kolarzy z całego regionu. Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle „Sokoły”. Pogoda była wyśmienita, humory dopisywały, było ognisko i oczywiście pieczona kiełbasa.

Sławek Gac

1 październik 2006


XXXIX Rajd "Po Ziemi Gołężyców"

Na metę rajdu dojechaliśmy i we wspólnej grupie pod przewodnictwem Piotra Słanina (trasa prowadziła drogami i ścieżkami wokół Radlina, Pszowa i Radlina Dolnego) jak i indywidualnie.
Byliśmy współorganizatorem rajdu "Po Ziemi Gołężyców" - zorganizowaliśmy konkurs krajoznawczy dla dzieci oraz "żółwią jazdę" dla dzieci i dorosłych. W tej ostatniej rywalizacji całe podium padło łupem "Sokołów": wygrał Łukasz Materzok a za nim byli Darek Materzok i Zdzisław Larysz. Pucharami obdarowani zostali także Rafał Likos (najmłodszy uczestnik rajdu) i Adolf Gwoździk (najstarszy uczestnik).
Było dużo nagród rozlosowanych wśród uczestników, tradycyjna grochówka, a przygrywał i zachęcał do wspólnego śpiewania zespół Piotra Cybułki.
To był rajd dla naszego klubu wyjątkowy. W dziewiętnastoletniej historii "Sokoła" chyba jeszcze nigdy tylu naszych kolarzy nie brało udział w jednym rajdzie! Było nas dokładnie 64 osoby i byliśmy jedną z najliczniejszych grup na rajdzie (a wszystkich uczestników było znacznie ponad 400). W ten sposób zasłużenie zdobyliśmy puchar dla najliczniejszej drużyny z Radlina.
Wracając do domu, gdzie spojrzeć, w każdym kierunku było widać wszędzie żółte koszulki "Sokołów", które wyróżniały nas spośród innych uczestników rajdu.

Piotr Słanina, foto Darek Krause, Piotr Słanina

23 wrzesień 2006


XVI Zlot Młodzieży w Rudach

W sobotę 23 września odbył się XIV Zlot Młodzieży w Rudach na OW „BUK”. Organizatorem zlotu był jak co roku oddział PTTK Gliwice. Nas też tam nie zabrakło. 11 osób reprezentował nasz klub KTK „Sokół” Radlin. Co prawda nie udało nam się zdobyć pucharu, ale zabawa była przednia.

Sławek Gac

23 wrzesień 2006


Rajd "Rowerem po Pszowie"

Ze zlotu w Rudach kilku z Sokołów pojechało prosto do Pszowa aby zaliczyć kolejną w tym dniu imprezę turystyczną, organizowaną przez pszowską Sekcję Turystyki Rowerowej "Koło". Jako że "nasi" na rowerach są wszędzie więc i w Pszowie spotkaliśmy naszych klubowych kolegów. W sumie było nas trzynastu a wszystkich uczestników ponad stu. W programie było wysłuchanie prelekcji proboszcza na temat historii pszowskiej bazyliki, piękny koncert organowy, potem przejazd nowo oznakowanymi pszowskimi trasami rowerowymi (trasy jak w górach ale za to piękne widoki) aż po przyjazd na metę Krzyżkowickiego boiska. Tam czekały na uczestników mapki tras, posiłek, napoje a także kilka ciekawych konkursów z nagrodami.

Piotr Słanina

17 wrzesień 2006


Rajd "Żegnaj lato" w Rybniku

Jak co roku kolarze „Sokoła” wybrali się do Rybnika na boisko obok kąpieliska Ruda na tradycyjny rajd „Żegnaj lato” organizowany przez KTKol. Rybnik. Organizatorzy przygotowali ognisko, liczne konkursy, po których rozdano nagrody. Na zakończenie komandor rajdu którym był Bogusław Tytko otrzymał puchar dla „Sokoła” za najliczniejszą grupę która liczyła 37 kolarzy.

Sławek Gac, foto Justyna Jagiełło

16 wrzesień 2006


II "Rajd do kotła"

Organizatorem i Komandorem Rajdu był Sławomir Gac. Po przejechaniu 15 km trasy z Radlina przez Radlin II, Pszów, wszyscy przyjechali na prywatną posesję w Rydułtowach, gdzie na turystów – kolarzy czekało już rozpalone ognisko. 45 osób, które wzięły udział w rajdzie, poczęstowanych zostało ciastem i „jadłem chłopa” prosto z kotła. Były też konkursy z nagrodami w których kolarze chętnie brali udział. Wszyscy w wyśmienitych humorach wrócili do domów.

Sławek Gac

9 wrzesień 2006


X Rajd Nocny

„X rajd nocny” zorganizowany przez Zenona Zarzeckiego rozpoczął się o godz.21.00 Na starcie pojawiło się 12 wytrwałych kolarzy, którym niestraszne są nocne wyprawy. Cała grupa miała do przebycia 55 km, z metą w Radlinie na „Ermeżonie”. Na mecie na uczestników czekało rozpalone ognisko oraz dziesiątki małych lampionów, które rozświetlały całą okolicę. Po przebyciu takiej trasy kiełbaski z ogniska smakowały wyśmienicie, i gdyby nie zmęczenie kolarzy ognisko paliłoby się do rana.

Sławek Gac

4-9 wrzesień 2006


Świebodzin i okolice



W dniach 4-9 wrzesień sześciu kolarzy " Sokoła" zwiedzało województwo lubuskie i wielkopolskie mając główną bazę wypadową w Świebodzinie. Przez 6 dni pokonaliśmy 666 km. na rowerze zwiedzając mnóstwo ciekawych obiektów ( zamki, kościoły, wiatraki, muzea, skanseny a nawet parowozownię )

fot. Darek Piguła

3 wrzesień 2006


III Rajd "Zakończenie Wakacji Sokoła"

Niedzielny poranek 3.09. o godzinie 9.00 trzydziestu dwóch kolarzy zebrało się w Radlinie aby wziąć udział w III Rajdzie "Zakończenie wakacji Sokoła". Pogoda co prawda nie była najlepsza, ale humory były dobre. Po przejechaniu trasy dotarliśmy do celu rajdu, czyli do posesji komandora Łukasza Juraszczyka. Każdy z uczestników częstował się świeżym, jeszcze ciepłym ciastem, pieczoną kiełbasą, kawą i zimnymi napojami. . Najedzeni i w dobrym humorze ruszyliśmy w drogę powrotną. Ten rajd jest przykładem że nieważna jest pogoda, ale ważne są chęci by miło spędzić czas.

2 wrzesień 2006


X Maraton Sokoła

foto Sławek Gac

27 sierpień 2006


Rajd "Pożegnanie Wakacji" w Pilchowicach

Jak co roku kolarze „Sokoła” wybrali się do Pilchowic na tradycyjny już XIII rajd „Pożegnanie Wakacji” organizowany przez TKK PTTK im. W. Huzy z Gliwic. Komandorem rajdu była Bogumiła Brzezinka. Organizatorzy zorganizowali liczne konkursy, po których rozdano nagrody. Na zakończenie rajdu kolarze „Sokoła” otrzymali puchar za najliczniejszą grupę.

26 sierpień 2006


II Rajd Dookoła Radlina

W sobotę 26 sierpnia odbył się "II rajd ,,dookoła Radlina”. Komandorem rajdu był Dariusz Materzok. Mimo niepewnej pogody na starcie stawiło się 38 uczestników. Niezabrakło również uczestników z NGC Rydułtowy. Byli również turyści kolarze niezrzeszeni w klubie, w tym jedna osoba niepełnosprawna. Po przejechaniu 16 kilometrów uczestnicy dojechali na prywatną posesję komandora. Czekał tam na nich słodki poczęstunek, zimne i ciepłe napoje oraz ognisko z przygotowanymi kiełbaskami do pieczenia. Na posesji odbył się konkurs piłkarski co ucieszyło młodzież. Pierwsze miejsce zajął: Tomasz Tytko, drugie Larysz Piotr a trzecie Larysz Magda. Podsumowując możemy uznać rajd za udany.

Darek Materzok, Sławek Gac

19-20 sierpień 2006


Wycieczka autokarowa - Świętokrzyskie

Coroczna wycieczka autokarowa organizowana przez Andrzeja Likosa staje się już tradycją. Podczas niej nie trzeba się martwić czy to o kondycję, czy to o stan roweru. Za to jest dużo czasu aby w kołeżeńskim gronie porozmawiać. O ile pogoda dopisuje (a ta nas raczej nie zawiodła) to można się skoncentrować na zwiedzaniu. Dzięki ogromnej wiedzy naszego przewodnika, Grzegorza Marszałka, każdy dowiedział się wiele ciekawych rzeczy o Ziemi Świętokrzyskiej.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy kościół i klasztor Cystersów w Jędrzejowie (prawe dolne zdjęcie), potem przejechaliśmy na Święty Krzyż. Tam w sercu Gór Świętokrzyskich podziwialiśmy panoramę i gołoborza z punktu widokowego, następnie przeszliśmy do Muzeum Przyrodniczego. Potem przyszedł czas na zwiedzanie Kościoła i Klasztoru. Na terenie zabudowań klasztornych oprócz muzeum mieści się Seminarium Duchowne. Najważniejszym miejscem jest wewnętrzna kaplica z relikwiami Świętego Krzyża oraz z grobowcami możnych polskich.
Po zejściu z góry do Nowej Słupii i krótkim odpoczynku, zwiedziliśmy Muzeum Hutnictwa. Co ciekawe, budynek muzeum został obudowany wokół znalezionych pozostałości pieców hutniczych. Najbliższe okolice są tak gęsto usiane tymi piecami, że można je znaleźć niemalże w każdym miejscu, wystarczy tylko trochę ziemi przekopać.
Duże wrażenie zrobiły na nas potężne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe (lewe górne zdjęcie). Ongiś był to jeden z najwspanialszych zamków w Europie Środkowej a o jego bogactwie świadczył fakt, że ściany i sufit głownej sali pokrywało akwarium a konie jadły z marmurowych żłobów. Niestety, w 1655 roku Szwedzi zniszczyli ten zamek. Teraz powinni nam go odbudować! Kto jeszcze jest za tym?

Po noclegu wyruszyliśmy do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Jest tam tyle atrakcji, że można tam spędzić cały dzień}! Szczególnie dzieci były zachwycone. Kto chciał to zwiedził także barokowy kościół w Bałtowie.
Potem byliśmy w Krzemionkach Opatowskich (prawe górne zdjęcie). Tam wydobywano krzem a miało to miejsce już kilka tysięcy lat temu! Przechodząc podziemną trasą można zobaczyć cienkie pokłady krzemu w skale wapiennej.
To nie koniec atrakcji turystycznych. Załapaliśmy się do Wąchocka na odpust! A zwiedzanie kościoła i klasztoru cystersów (prawe dolne foto) było naprawdę interesujące i trudno je będzie zapomnieć. To dzięki uczynnemu zakonnikowi, który był w stanie opowiadać ciekawe historie o klasztorze bez końca. Niestety (?), ponieważ nasza wycieczka była tylko dwudniowa, zaledwie po dwóch godzinach zwiedzania udaliśmy się w powrotną drogę do domu.

Piotr Słanina, A. Likos

12 sierpień 2006


Jarmark Średniowieczny na Zamku w Chudowie

Nie mogło naszych kolarzy zabraknąć na siódmym już Jarmarku Średniowiecznym na Zamku w Chudowie. A stawili się w liczbie szesnastu, czyli mogliby w średniowieczu utworzyć własną chorągiew. A tych na zamku było sporo: były pokazy walk rycerskich, w tym przyjechała grupa Svibor z Serbii. Zbudowano pokaźnych rozmiarów średniowieczne miasteczko a w wielu starych domostwach turystów czekały atrakcje jak pokaz dawnych zwyczajów czy bicie monet. Również można było żołądki zapełnić pożywieniem. No i jak widac na zdjęciu, nasi kolarze głodni nie byli.

Piotr Słanina

5 - 21 sierpień 2006


Wyprawa zagraniczna: Słowacja - Chorwacja - Słowenia

Podobnie jak w zeszłym roku członkowie „Sokoła” wyruszyli na wyprawę rowerową poza granicami naszego kraju. Rajd odbywał się w dniach 5.08.2006r.-21.08.2006r. Skład grupy stanowili: Mariusz Pasterny, Wiesław Rakowski i Bogumiła Brzezinka.

Trasa zaczynała się w miejscowości Potok leżącej na Słowacji, gdzie od 5.08.-7.08.2006r byliśmy zakwaterowani u sympatycznej starszej Pani. Potok leży obok miejscowości Bešeňovă, słynącej kompleksu wód termalnych, a także atrakcyjnych terenów do pieszych i rowerowych wycieczek. Mieliśmy okazję zwiedzić Demandovą Jaskinię Lodową, gdzie temperatura w sierpniu wynosiła -2ş C, natomiast w listopadzie temperatura w Jaskini sięga 8ş C powyżej zera. Stanowi to pewnego rodzaju anomalię. Pojechaliśmy również na „prywatną” plaże ze źródłami termalnymi oraz, na skutek nieporozumienia, przeprawialiśmy się przez wodospad na Kalamenach. Jednak jak się później dowiedzieliśmy od Wiesia, kilka metrów dalej był mostek, który prowadził na drugą stronę wodospadu.

7.08.2006r rozpoczęliśmy ekspedycję, która już na początek dała nam się we znaki, albowiem pierwszy dzień wyprawy okazał się najtrudniejszy. Trasa, która wiodła do miejscowości Kremnica, gdzie nocowaliśmy, wiodła cały czas pod górę i ciągle padał deszcz. Już tego dnia Mariusz zaserwował nam specyficzną atrakcję, oświadczając po pokonaniu 20 km, że zapomniał paszportu. Na szczęście był to fałszywy alarm. W trzecim dniu wycieczki docieramy na Węgry do miejscowości Domös, położonej w Węgierskim Parku Narodowym i tam nocujemy . W kolejnym dniu trasy jedziemy do Budapesztu, wyspą położną na Dunaju, która nas wiodła wprost przed Parlament w Budapeszcie. Budapeszt robi ogromne wrażenie nie tylko nocą. Oprócz Parlamentu zwiedzamy Operę, niestety tylko z oddali możemy oglądać dawny Zamek w Buda (Buda Castle) oraz słynny most łączący Buda i Pest. Spędzamy tam cały dzień i mamy okazję poznać smak prawdziwego węgierskiego gulaszu. Z Budapesztu udajemy się nad Balaton, gdzie postanowiliśmy zrobić sobie jednodniową przerwę. Wtedy pojawia się po raz pierwszy bariera językowa. Zamawiając obiad zrobiliśmy wyjątkowe wrażenie na Pani, która nam go przygotowywała, bowiem postanowiła zobaczyć kto taki „specjał” zamówił. Pierwszy raz miałam okazję spróbować zatopionego w dżemie wiśniowym, panierowanego żółtego sera, z frytkami oraz kapustą kiszoną, ogórkiem i pomidorami. Takich wpadek językowych było wiele, chociażby taka kiedy zamawiając trzy piwa, barmanka podaje nam wodę gazowaną.

Z Węgier dotarliśmy na Chorwację, która niestety powitała nas gwałtowną burzą i ulewą. Tutaj pojawił się problem z noclegiem, bowiem w północnej części Chorwacji generalnie nie ma pól kempingowych. Jednak spotkaliśmy się z ogromną życzliwością Chorwatów, którzy pozwolili nam przenocować na terenie klubu jeździeckiego, którego byli właścicielami, a rankiem uraczyli nas kawą i słonymi bułeczkami. Z Chorwacji udajemy się na Słowenię do miejscowości Morawskie Toplice, słynącej z luksusowego kurortu, źródeł termalnych, aqua parku i pól golfowych. Opuszczając Słowenię ponownie udajemy się na Węgry, z których docieramy do Austrii, gdzie wzdłuż ścieżki rowerowej rozciągały się winnice. Była to okazja, której nie można było zaprzepaścić. Zajadaliśmy się winogronami prosto z „krzaka”, po czym okazało się chwilę później, że właściciel właśnie je spryskał. Kolejny dzień spędziliśmy we Wiedniu, gdzie zwiedziliśmy Katedrę św. Stefana, a po jego opuszczeniu udaliśmy się do Bratysławy, gdzie niestety nasza wyprawa dobiegła końca.

Trasę o łącznej długości 1167 km pokonaliśmy w 12 dni.

Bogumiła Brzezinka

5 sierpień 2006


Rajd „Polowanie Sokoła"

W sobotę 5 sierpnia 2006r. odbył się pierwszy rajd „Polowanie Sokoła”. Komandorem rajdu był Łukasz Malcharczyk. Pomimo deszczowej pogody w miejscu zbiórki zebrało się 16-stu uczestników, co bardzo ucieszyło organizatora. Po sprawnym i szczęśliwym przejechaniu trasy, grupa wielbicieli rowerowych wypadów dotarła ma metę rajdu, czyli strzelnicę w Rybniku-Paruszowcu. Po krótkim przywitaniu komandor rajdu przekazał głos Mistrzowi Polski w strzeleniu z broni czarnoprochowej, Rafałowi Malcharczykowi, który zapoznał kolarzy z historią, zasadami użytkowania owej broni oraz regulaminem obowiązującym na strzelnicy. Po interesującej przemowie, nastąpiła konsumpcja kiełbasek z grilla, która pokrzepiła przed konkursem strzeleckim. W asyście Rafała Malcharczyka, każdy uczestnik samodzielnie ładował i oddawał strzały do tarczy z odległości 50m z karabinu czarnoprochowego-odprzodowego Derhuntera oraz karabinu Sharps. Kolarze mieli również okazję sprawdzić swój refleks i celne oko strzelając z dubeltówki do rzutek. Po ekscytującym strzelaniu podliczono punkty i wręczono medale trzem najlepszym strzelcom: -pierwsze miejsce zdobył Antoni Warmuła,-drugie Zdzisław Larysz,-trzecie Leszek Ryczek.Całej imprezie towarzyszył huk, zapach unoszącego się dymu prochowego oraz wyśmienity humor, który pomógł zapomnieć o niesprzyjającej pogodzie. Podsumowując można uznać rajd za bardzo udany.

Aneta Pielacz

29-30 lipiec 2006


Wycieczka po Jurze

Wycieczkę opracowaly i braly w niej udzial Justyna Jagiello oraz Bogumila Brzezinka. Pozostałymi uczestnikami byli Bogdan Kulerski i Dariusz Piguła jako prowadzący. Wycieczka rozpoczela sie w Niedobczycach i prowadzila przez Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Gory i Świerklaniec, gdzie byl odpoczynek w pieknym parku przy Pałacu Kawalera. Nastepnie pojechalismy do Siewierza gdzie zwiedzilismy zamek. Kolejnymi atrakcjami na naszej wycieczce były Kozieglowy oraz Olsztyn gdzie rownież zwiedzilismy zamki. Pierwszy dzien wycieczki po przejechaniu 150 km zakończylismy w Czestochowie do której przyjechalismy w ulewnym deszczu.
Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą drogę. Pierwsza miejscowość to Gidle, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne. Następnie udaliśmy się do miejscowości Święta Anna, Lelów, Mirów i Bobolice Tam zwiedziliśmy ruiny zamków. Następnie pojechaliśmy do Ogrodzieńca gdzie znajdują się przepiękne ruiny zamku. Zakończyliśmy naszą wycieczkę w Zawierciu, skąd pociągiem wróciliśmy do domu. Łączna ilość przejechanych kilometrów na wycieczce: 290.

Darek Piguła

23 lipiec 2006


IV Rajd na odpust do Św. Magdalenki

W niedzielę 23 lipca na odpust do św. Magdalenki w Rudach Raciborskich wybrało się 36 turystów kolarzy Komandorem pielgrzymkowego rajdu był Antoni Warmuła. Mimo upału wszyscy dojechali szczęśliwie na mszę odpustową w środku lasu. Na zakończenie mszy kapłan dziękował licznie zgromadzonym w tym również przedstawicielom „Sokoła”. Potem komandor poprowadził uczestników do restauracji „POD DĘBEM” na poczęstunek.

Sławek Gac

22 lipiec 2006


II Rajd Wakacyjny "Piknik w lesie"

Andrzej Styrnol zainteresował uczestników sobotniego rajdu (22.07.06) bardzo ciekawą trasą, która wiodła nieznanymi trasami Radlina, Niewiadomia i Niedobczyc. Rajdowa meta znajdowała się w dolinie Prudelki na Wypandowie. Tam szybko i sprawnie został nazbierany chrust i rozpalone ognisko na którym pieczono przywiezione ze sobą kiełbaski i chleb. W rajdzie uczestniczyło 26 osób. Ostatnim kolarzem, który opuszczał dolinę był komandor. Osobiście dopilnował całkowitego wygaszenia ogniska i zostawienia porządku po udanej imprezie..

Sławek Gac

15 lipiec 2006


Rajd "Nad Stawami"

15.07.06 odbył się pierwszy komisyjny rajd komandora Mirosława Tkocza. „RAJD NAD STAWAMI” przyjął nazwę od miejsca zakończenia rajdu (meta znajdowała się nad stawami). Po trasie zwiedzaliśmy nieznane ścieżki powiatu Wodzisławskiego wraz z Wieżą Romantyczną (neogotycką), która znajduje się w lesie na Grodzisku. Wieża zbudowana została w 1857 roku przez Edwarda Braunsa, odrestaurowana w 1991 roku. Obiekt został zniszczony przez pożar w 2004 roku i obecnie wymaga rekonstrukcji. Po przejechaniu następnego odcinka trasy 30 kolarzy przyjechało na metę rajdu, gdzie spędziliśmy miło czas przy muzyce, ognisku i smażonych kiełbaskach.

Sławek Gac

14 lipiec 2006


Rajd Przodowników Turystyki Kolarskiej "Sokół Radlin"

Nietypowo, bo w piątek 14 lipca odbył się RAJD PRZODOWNIKÓW KOMISJI TURYSTYKI KOLARSKIEJ „SOKÓŁ” RADLIN. Komandorem tego rajdu był Sławomir Gac. Na rajdzie zebrało się 36-ciu turystów kolarzy. Rajd odbył się na dowolnych trasach ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej z metą w Rydułtowach na prywatnej posesji, gdzie w miłej atmosferze przy dźwiękach muzyki akordeonowej granej przez pana Lucjana, turyści spędzili czas. Po przyjeździe na metę rajdu każdy z uczestników częstował się domowymi wypiekami i napojami. Odbyło się również uroczyste wręczenie legitymacji przodownika turystyki kolarskiej PTTK i imiennych pieczątek wszystkim nowym przodownikom. Po konkursach, które zwyciężył Bogdan Kulerski, wszyscy zasiedli do grillowanego kurczaczka. Rajd zakończył się w późnych godzinach nocnych, a ognisko dogaszali turyści w sobotni ranek

Sławek Gac

14 lipiec 2006


I Górska Wędrówka Wiosenna (Równica 28.05.2006) - relacja

Pogoda i tym razem nie spłatała figla turystom, każdy więc pokonywał wędrówki piesze na danym szlaku.

Statuetki ufundowane przez Oddział PTTK w Radlinie otrzymali:
1. najmłodsza uczestniczka rajdu – Wiktoria Targosz
2. najstarszy uczestnik rajdu – Adam Tatarczyk
3. za udział w konkursie „Wiedza o górach” – Anna Wodecka.

Pamiątkowe dyplomy za udział w rajdzie otrzymali:
- Stanisław Ibrom
- Tadeusz Lorenz
- Barbara Rabenda
- Krystian Sperka.

Uczestnicy rajdu otrzymali znaczek rajdowy oraz książeczkę GOT.
Książeczki pozwolą turystom na dalsze wpisy z tras turystycznych, by zdobyć kolejny stopień odznaki. Warto zaznaczyć, że członkowie Oddziału PTTK w Radlinie, biorący udział w rajdzie otrzymują dodatkowo 5 punktów do „Górala Roku 2006” w konkursie organizowanym przez nasz Oddział. W schronisku górskim czekał na turystów gorący posiłek. Czas szybko mijał w towarzyskiej rajdowej atmosferze. Nadmienić należy, że kadra działaczy PTTK gościła już w przeddzień rajdu w schronisku w składzie:
- Adam Tatarczyk
- Stanisław Ibrom
- Tadeusz Lorenz.

Komisja Turystyki Górskiej dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za atmosferę turystyczną.

Czesiek Wodecki

12 lipiec 2006


Drewniane kościoły - galeria

Pojawiły się nowe zdjęcia kilku drewnianych kościołów z Moravskoslezskeho Kraju. Są to kościoły z Repiste, Sedliste, Ostrava - Hrabova, Bystrice i Marklovice Dln. Do niektórych zdjęć istebniańskich kościołów drewnianych wykonanych przez A. Likosa doszły kolejne.

11 lipiec 2006


Bujaków - Ogród Botaniczny

W sobotę 8 lipca pod przewodnictwem Justyny Jagiełło grupa jedenastu turystów-kolarzy wybrała się do ogrodu botanicznego w Bujakowie. Trasa w obie strony miała długość 74 km. Po dojechaniu do celu uczestnicy podziwiali parafialny ogród botaniczny, który założył w 1976 r. ksiądz proboszcz Jerzy Kempa. Ogród rozciąga się na powierzchni około 1 hektara. Posadzono tam 250 gatunków drzew i krzewów. Latem kwitnie w nim prawie 4 tysiące kwiatów. Proponujemy, aby każdy, kto ma możliwość odwiedził to piękne miejsce.

Sławek Gac

1 lipiec 2006


Rajd do "Mini Zoo" w Bukowie

Sobota 1-go lipca kolejna wycieczka organizowana przez KTK „Sokół” Radlin. Tym razem celem było dotarcie do Bukowa i zwiedzenie istniejącego tam „MINI ZOO”. Rajd rozpoczął się planowo, mimo drobnej mżawki. Po przejechaniu wyznaczonej trasy dotarliśmy do Bukowa, gdzie oglądaliśmy mnóstwo znajdujących się tam zwierząt. Naszą uwagą najbardziej cieszyły się piękne ryby z całego świata. Po obejrzeniu zwierząt i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.

Sławek Gac, foto Tadeusz Gorczyca

24 czerwiec 2006


V Rajd :Noc Świętojańska" - Grabownia

Zdjęcie z imprezy (foto: Sławek Gac)

Sławek Gac

24 czerwiec - 2 lipiec 2006


Nadmorskim Szlakiem R 10 i szlakiem "Zwiniętych Torów"

Miłosników turystyki aktywnej i sympatyków turystyki rowerowej zapraszam do zwiedzenia zakątkó wybrzeża słowińskiego, które posiada osobliwości przyrodnicze i ciekawe walory historyczno - kulturowe, piaszczyste plaże, klifowe brzegi, ruchome wydmy, jeziora, lasy sosnowe i bukowe.
Obszarem chronionego krajobrazu jest Słowiński Park Narodowy - Światowy Rezerwat Biosfery. To tu mozna zobaczyć zabudowę sakralną i gospodarczą o konstrukcji szachulcowej. Obszar ten w 1998 roku nazwano "Krainą w kratę". To tu mozna się zachwycić wsiami z zachowanymi dworkami i parkami przydworskimi. Niezapomniane chwile mozna tu przeżyć przemierzając szlak "nadmorski" R-10 czy też szlak "Zwiniętych Torów".

Czesiek Wodecki

10-17 czerwiec 2006


XLVI Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK - Ziemia Cieszyńska

Część uczestników naszego zlotu na uroczystości zamknięcia.

Podobnie jak rok temu na zlocie w Sulęcinie, tak i teraz upalna pogoda przywitała uczestników kolejnego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej, w tym naszych sześciu uczestników. A byli nimi Antoni Warmuła, Andrzej Styrnol, Adam Tatarczyk, Stanisław Ibrom, Sebastian Uliczka i Piotr Słanina. Ponadto w trakcie zlotu kolejnych kilku członków naszego klubu przybyło do Cieszyna podczas jednodniowych wypadów.
Korzystaliśmy głównie z tras przygotowanych przez ogranizatorów. dziennie przejeżdżalismy 50-80 kilometrów, tylko jedna trasa miała 120 kilometrów. Przebiegały one zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, a raz nawet w Słowacji. Było sporo stromych podjazdów ale za to widoki były piękne. Codziennie zwiedzaliśmy wiele obiektów z przewodnikiem, do których często wstęp był bezpłatny dzięki organizatorom zlotu. I tak zwiedzilismy (razem bądź osobno):

  • Cieszyn i Cesky Tesin (muzea, kościoły, Wzgóze Zamkowe itd.)

  • Cisownicę (Izbę Regionalną)

  • Ustroń (Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa)

  • Terlicko (miejsce katastrofy lotników Żwirki i Wigury)

  • Archeopark w Chotebuz (coś podobnego do naszego Biskupina)

  • Skoczów (muzea: Gustawa Morcinka i Jana Sarkandra oraz wzgórze na którym 22 maja 1995 roku Jan Paweł II odprawił mszę świętą)

  • Karvina (śródmieście oraz uzdrowisko w dzielnicy Darkov)

i wiele, wiele innych miejsc, izb regionalnych, izb pamięci i pomników. Zwiedzilismy także kilkanaście drewnianych kościołów, wzięliśmy udział w obchodach Święta Bożego Ciała a dwóch z nas jednego dnia pojechało przez Jablunkov (Czechy) do Skalitego (Słowacja) i powrót przez Istebnę i przełęcz Kubalonkę (Polska, oczywiście). W trakcie trwania zlotu, na miejsce w jednodniowych wypadach przybyło kilku kolejnych członków naszego klubu.
Dzięki aktywnemu zwiedzaniu w trakcie zlotu zdobyliśmy odznaki "Kolarski Rajd Krajoznawczy Woj. Bielskiego" oraz "Przyjaciel Cieszyna" - stopień brązowy. Przybyło też nam sporo punktów do innych odznak. Jak juz wspominałem, pogoda dopisywała, jedynie w momencie zamknięcia zlotu niebo zrobiło się ciemne po czym Cieszyn pożegnał nas burzą i ulewą.
Z rajdu wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni!

Piotr Słanina

10 czerwiec 2006


Wycieczka "Drewniane Budownictwo Zaolzia"

Zaolzie to część Śląska, która należy obecnie do Czech jednak w przeszłości w wyniku różnych zawirowań historycznych przechodziła z rąk do rąk. Swym obszarem obejmuje m. in. okolice Bohumina, Karviny oraz Ceskiego Tesina. Silna grupa jedenastu kolarzy-turystów miała okazję zwiedzić zabytkową stodołę ośmioboczną z 1803 roku w Dolnej Lutynii, drewniany kościół w Marklovicach Dolnich oraz po stronie polskiej kościoły drewniane w Gołkowicach i Łaziskach. Pewne odcinki były trochę wodnisto-błotniste ale z czasem słońce coraz chętniej wyglądało spoza chmur.

Piotr Słanina

3 czerwiec 2006


XVII Rajd "Święto Roweru"

3 czerwca już po raz XVII Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie zorganizowała Rajd „Święto Roweru”. Współorganizatorami ww imprezy byli: KWK „Marcel” w Radlinie, Cafe-Pizzeria „Prima” w Radlinie oraz Urząd Miasta Radlin. Rajd odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Radlin – Barbary Magiera oraz Dyrektora KWK „Marcel” – Andrzeja Badaj. Start i meta Rajdu znajdowała się przed Domem Sportu w Radlinie. W Rajdzie wzięło udział 253 turystów rowerowych. Turyści przybyli na metę Rajdu z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Mysłowice, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Turza Śl., Wodzisław. Na początek turyści – kolarze mieli do przejechania 6 km trasę ulicami Radlina (Reden – Głożyny). Później mogli wziąźć udział w konkursach przygotowanych przez Organizatorów. Odbyło się również losowanie cennych nagród.

Najlepszymi w konkursach okazali się:

Konkurs na najlepszą drużynę rajdową o Puchar Burmistrza Miasta Radlin:
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 142 pkt
2. Świetlica Środow. „Koliba”Radlin – 117 pkt
3. NGC Rydułtowy – 77 pkt

Najliczniejsze drużyny (Patronat: Oddział PTTK Radlin):
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 60 osób
2. Świetlica Środowiskowa „Koliba” Radlin – 50- osób
3. NGC Rydułtowy – 29 osób

Konkurs krajoznawczy (Patronat: Dyrektor KWK „Marcel” – Andrzej Badaj)
1. Adam Tatarczyk
2. Adolf Gwoździk
3. Bogdan Tytko (wszyscy „Sokół”)

Konkurs „Rowerowy tor przeszkód”
Kat. Junior (młodzież)
1. Kotyczka Kamil (Wodzisław)
2. Materzok Łukasz („Sokół”)
3. Smusz Łukasz (Turza Śl.)
Kat. Senior
1. Galewski Adrian (Wodzisław)
2. Materzok Dariusz („Sokół”)
3. Czrnecki Dariusz („Cykloturysta” Gliwice)

Konkurs „Żółwia jazda”
Kat. Junior (młodzież)
1. Materzok Łukasz („Sokół”)
2. Jaźwiec Artur (Radlin)
3. Sawicki Łukasz (Radlin)

Kat. Senior
1. Galewski Adrian (Wodzisław)
2. Krzysztof Maciejczyk („Sokół”)
3. Dynak Lesław („Cykloturysta” Gliwice)

Konkurs „Dart”
1. Antonowicz Jacek („Sokół”)
2. Tytko Tomasz („Sokół”)
3. Wojdała Wojciech (Radlin)

Konkurs „Rzut do celu”
1. Krakowska Patrycja ( „Koliba” Radlin)
2. Nagielska Kamila ( „Prima”)
3. Rybarczyk Łukasz („Prima”)

Konkurs „Szczudła”
1. Smusz Łukasz ( Turza Śl.)
2. Swaczyna Adam (Radlin)
3. Piechulek Engelbert (NGC Rydułtowy)

Dodatkowe wyróżnienia to:
Najmłodszy i najstarszy uczestnik Rajdu
Najmłodszy – Pająk Oliwia (Radlin)– 3 lata
Najstarszy – Adolf Gwoździk („Sokół”) – 77 lat

Uczestnik Rajdu, który przyjechał z miejscowości najbardziej oddalonej od mety Rajdu (Fundator: MZ ZZGwP przy KWK „Marcel”):
MTST „Cykloturysta” Gliwice

Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkową odznakę, gorący posiłek a zainteresowani mogli sobie odbić okazjonalną pieczątkę rajdową. Na deser wszyscy uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wyrobami radlińskich cukierników w postaci pączków i kołaczyków (Muszer i Śmietana) a najmłodsze dzieci na fotelikach otrzymały drobne upominki oraz czekolady. Patronat medialny nad Rajdem objęły: „Nowiny Wodzisławskie” oraz „Radio 90”.

Organizatorzy Rajdu dziękują wszystkim sponsorom, dzięki którym Rajd można było zorganizować. Również duże słowa podziękowania należą się za pomoc w zabezpieczeniu przejazdu rowerzystów dla Policji Powiatowej oraz z Radlina, Straży Miejskiej Radlin, OSP Biertułtowy, OSP Rydułtowy oraz OSP Głożyny.

Andrzej Likos,
zdjęcia: Sławek Gac

27 maj 2006


"Rajd z jajecznicą"

27 maja w sobotę o godzinie 10.00 w Radlinie na miejscu spotkania zebrała się spora grupa oczekująca na wyjazd. Komandorem „IV rajdu z jajecznicą” był Andrzej Styrnol, który doliczył się 45 turystów - kolarzy. Wyjeżdżając, tak liczna grupa, podzieliła się na podgrupy, by zachować zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Turyści ruszyli ulicami Radlina, następnie przejechali przez Rydułtowy i Radoszowy. Celem podróży była posesja komandora rajdu. Na miejscu okazało się, że wśród uczestników byli również goście z zaprzyjaźnionych klubów: NGC Rydułtowy - Piotr Rotter i Wandrus Żory - Tomasz Małek. Tradycyjnie każdy z uczestników przywiózł ze sobą jajka, czyli wsad do wspólnej jajecznicy. Jaj było aż 230, jednak nie pobito rekordu, który wynosi 280. Jajecznice były przyrządzane na patelniach, na ognisku. Wszystkim bardzo smakowało i jesteśmy pewni, że w przyszłym roku jajeczny rekord zostanie pobity

21 maj 2006


I Rybnicki Rajd Rowerowy im. Jana Pawła II

Dziesięciu członków naszej komisji brało udzał w rajdzie organizowanym przez Rybnicki MOSiR, oddział PTTK w Rybniku oraz dzielnicę Rybnika - Stodoły. Wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej w Rybnickiej bazylice, następnie Prezydent Rybnika, p. Fudali otworzył rajd i wyruszylismy w kilkunastoosobowych grupach, piękną trasą aż do Rybnika Stodół. Na miejscu czekał już gorący posiłek. Można było też wziąć udział w konkursach lub po prostu dobrze bawić się na miejscowym festynie. W sumie w całej imprezie brało udział około trzystu kolarzy - turystów.

Piotr Słanina

21 maj 2006


Rajd "Pielgrzymka do Piekar Śląskich"

Niedziela 21 maja 2006 r. wcześnie rano godz. 5.30 pod przewodnictwem Andrzeja Cichonia. W miejscu spotkania spora grupa turystów - kolarzy, oczekująca na coroczny wyjazd na Pielgrzymkę Mężczyzn do Piekar Śląskich. Wyruszyliśmy – pogoda nam dopisała, chociaż było bardzo wietrznie. W trakcie trasy do naszej grupy dołączali kolejni uczestnicy. Trasa wiodła m.in. przez Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Góry. Po pokonaniu 73 km do celu dotarły 18 osoby. Na miejscu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się na główne uroczystości, które rozpoczęły się o godz. 9,30. Po zakończeniu tysiące pielgrzymów ruszyło w drogę powrotną do domu. My również . Mimo faktu, że całą trasę musieliśmy pokonać pod wiatr, każdy rajdowicz był zadowolony z pięknej choć wyczerpującej wycieczki. Z pewnością „poczujemy” te 146 km przejechanej drogi. Komu nie straszne takie wyzwanie: ZAPRASZAMY ZA ROK!

Sławek Gac

20 maj 2006


III Rajd "Szlakiem Leśniczówek"

W sobotę 20 maja odbył się już „III Rajd szlakiem leśniczówek" organizowany przez komandora Antoniego Warmułę. Na zbiórce w stałym miejscu tzn w Radlinie na ul.Korfantego zebrała się duża grupa zwolenników rowerowych wypraw. Było ich aż 33, co bardzo ucieszyło komandora rajdu. Wszyscy uczestnicy przejechali trasę ok.20 km oglądając leśniczówkę „Osada Leśna Zwonowice",a następnie leśniczówkę w Suminie, gdzie z uśmiechem przywitała wszystkich uczestników pani Janina Kuczera. Pani Janina oprowadziła rajdowców po leśniczówce opowiadając bardzo ciekawie o jej dziejach i przedmiotach tam się znajdujących. Po zwiedzaniu leśniczówki uczestnicy upiekli kiełbaski. Rajd był okazją do rozpoczęcia zdobywania odznaki "Szlakam leśniczówek" – regulamin R. O. K. "Szlakiem Leśniczówek".

Sławek Gac

14 maj 2006


Rajd "Rybnickie szlaki rowerowe"

Wycieczkę poprowadził Dariusz Materzok. Wzięło w niej udział 17 uczestników a trasa miała około 35 kilometrów

13 maj 2006


Wycieczka "Szlakiem Nepomucenów"

Zachęcam wszystkich członków naszej komisji PTTK do opisywania swoich wycieczek!
Wycieczka zorganizowana przez nowego przodownika, Tomasza Heruda, prowadzona była pod kątem zwiedzania pomników i figur Świętego Jana Nepomucena, których w naszym regionie nie brakuje. Była to równiez okazja do zdobywania odznaki "Szlakami Św. Jana Nepomucena" - tutaj mozna przeczytać regulamin odznaki. Pogoda była wymarzona! Piętnastu uczestników zwiedziło kilkanaście figur Nepomucena głównie na terenie Wodzisławia i w nadodrzańskich miejscowościach. Docelowymi miejscowościami były Nieboczowy i Krzyżanowice.

12 maj 2006


Znowu przybyło dwóch przodowników!

Od dzisiaj mamy już 39 Przodowników Turystyki Kolarskiej. Egzamin zdał Tomasz Herud.
A tutaj znajduje się wykaz naszych wszystkich przodowników: Kadra Działaczy.

29 kwiecień 2006


I Rajd „Sadzimy las”

Komisja Turystyki Kolarskiej „;Sokół” Oddziału PTTK Radlin oraz Urząd Miasta Radlin byli organizatorem I Rajdu „Sadzimy las”. Rajd odbył się 29 kwietnia (w sobotę) i postawił przed uczestnikami Rajdu bardzo duże wymagania z powodu bardzo złej pogody. Tego dnia ciągle padał deszcz a do tego teren, w którym odbywała się akcja sadzenia lasu był bardzo grząski. Pomimo tego na uwagę zasługuje fakt, że w akcji wzięło 24 najwytrwalszych „Sokołów”. Najmłodszym uczestnikiem był 5 letni Paweł Likos. Na wyróżnienie zasługuje Andrzej Styrnol, który sam wykopał ponad 80 dziur pod nowo sadzone drzewka. Akcja była zorganizowana w ramach akcji PTTK w Polsce, pod hasłem „Sadzimy las”. W Radlinie została zalesiona działka na Głożynach w miejscu zwanym „Ermeżona”, gdzie zostało posadzonym około 1000 drzewek otrzymanych od Nadleśnictwa Rybnik. Posadzone drzewka to: świerk, sosna oraz sosna czarna. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę oraz certyfikat potwierdzający udział w akcji. Po zasadzeniu drzewek na wszystkich czekały smaczne, ugrilowane kiełbaski.

Andrzej Likos

29 kwiecień 2006


Znowu przybyło dwóch przodowników!

Egzaminy zdali Piotr Wójcik, Czesław Wodecki.
A tutaj jest wykaz naszych wszystkich przodowników: Kadra Działaczy.

25 kwiecień 2006


Nasza kadra Przodowników Turystyki Kolarskiej jest jeszcze liczniejsza!

W sobotę 22 kwietnia 9 członków "Sokoła" zdało egzaminy i zdobyło uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej. Oto szczęśliwcy: Brzezinka Bogumiła, Jagiełło Justyna, Gac Sławomir, Malcharczyk Łukasz, Menżyk Kazimierz, Brzezina Eugeniusz, Krause Dariusz, Materzok Dariusz, Tkocz Mirosław.
A tutaj jest wykaz naszych wszystkich przodowników: Kadra Działaczy.

19 kwiecień 2006


Nasi najnowsi Instruktorzy Krajoznawstwa regionu otrzymali legitymacje oraz poznali numery swoich legitymacji.

Aktualny stan naszej Kadra Działaczy.

10 kwiecień 2006

Czołowa szóstka klasyfikacji najaktywniejszego kolarza:
1 Jagiełło Justyna 14
2 Piguła Dariusz 13
3 Menżyk Kazimierz 11
Brzezinka Bogumiła 11
Tkocz Mirosław 11
6 Głowacki Ryszard 10

9 kwiecień 2006


Zdobyliśmy drugi puchar w tym roku!

9 kwietnia (niedziela) odbył się Rajd „Witaj wiosno” na ośrodku MOSIR-u w Kamieniu k/Rybnika. W Rajdzie, którego organizatorem była Komisja Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK w Rybniku, wzięło udział 202 turystów kolarzy. Nasza Komisja przyjechała na Rajd „w sile” 41 turystów kolarzy, co pozwoliło wygrać puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej ! Wśród kilku konkursów rajdowych, II miejsce w konkursie krajoznawczym zajął Dariusz Materzok.

2 kwiecień 2006


Z ostatniej chwili

W konkursie na najaktywniejszego kolarza "Sokoła" za 2006 rok prowadzą.......
Justyna Jagiełło oraz Bogumiła Brzezinka. Obie mają po 7 pkt !

2 kwiecień 2006


Rajd „Pamięci I rocznicy śmierci Jana Pawła II”.

W niedzielę 2 kwietnia odbył się Rajd organizowany przez nasza Komisję, poświęcony I rocznicy śmierci Jana Pawła II. Na zbiórce na rynku w Rybniku pojawiło się 19 kolarzy „Sokoła”. Komandorem Rajdu był Andrzej Styrnol, była to już 84 impreza organizowana przez Niego w ramach działalności w „Sokole”. Wszyscy uczestnicy przejechali do dzielnicy Rybnika: Stodoły obok domu, gdzie przebywał ks. Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II. Przy krzyżu zebrała się też mała grupka lokalnej ludności. O godz. 21.37 wszyscy zapalili znicze oraz zmówili modlitwę. W tym samym czasie było słychać dzwony okolicznych kościołów oraz syrenę lokalnej, ochotniczej straży pożarnej. Na pamiątkę udziału w Rajdzie każdy otrzymał pamiątkową nalepkę oraz możliwość odbicia pieczątki rajdowej.

26 marzec 2006


Otwarcie sezonu - Topienie Marzanny (Tworóg Mały)

XXXXIX Rajd „Topienie marzanny”, organizowany przez TKK im. Wł.Huzy Gliwice, odbył się 26 marca z metą w Tworogu Małym. Na metę Rajdu przyjechało około 150 turystów kolarzy z dużej części naszego województwa. Nasza drużyna była wyjątkowo liczna – 35 osób ! Konkursie na najładniejszą marzannę, nasi przedstawiciele zajęli wysokie lokaty. II miejsce zajęła marzanna od Bartosza Gac, miejsce IV zajęła marzanna Antoniego Warmuły.
Ilość uczestników oraz dobre miejsca w konkursach pozwoliły naszej Komisji zdecydowanie wygrać rywalizację w konkursie na najlepszą drużynę rajdową a w konsekwencji wygrać puchar na własność!

7 marzec 2006


Skorygowanie terminarza wycieczek!

Poprawione zostały błędy jakie wkradły się do terminarza wycieczek: Wyjazd do Rybnika-Kamienia - z 8 kwietnia poprawiony na 9 kwietnia - pora wyjazdu (8.30) bez zmian
Pielgrzymka do Piekar Śląskich - w związku z przyjazdem Papieża do Polski przeniesiona z 28 maja na 21 maja - pora wyjazdu (5.30) bez zmian
VII rajd "Złota Jesień - Grabownia" - z 2 października poprawiony na 1 października - pora przyjazdu na metę (11.30) bez zmian

1 marca 2006


Terminarz wycieczek na 2006 rok

KALENDARZE NA 2006 W WERSJI PDF
wycieczki rowerowe:
CZĘŚĆ PIERWSZA | CZĘŚĆ DRUGA
KALENDARZ WYCIECZEK GÓRSKICH

Tym razem terminarz wycieczek udostępniony jest w wersji pdf, dzięki czemu łatwiej będzie go wydrukować czy ściągnąć. No i po raz pierwszy w naszej historii terminarz wycieczek górskich!

15 luty 2006


PO RAZ PIERWSZY W HISTORII JESTEŚMY NAJLEPSZĄ KOMISJĄ TURYSTYKI KOLARSKIEJ W POLSCE!

Więcej szczegółów tutaj

15 luty 2006


Polskie maratony

Na te maratony wybiera się nasz kolega Leszek Ryczek.W ubiegłym roku był jednym z uczestników maratonów szosowych. Maratony te są zaliczane do Pucharu Polski w maratonach szosowych dla amatorów. W tym roku również odbywają się te maratony. Miejsce i terminy tych zawodów dostępne są na stronie internetowej http://www.supermaraton.org Na tych imprezach można zmierzyć się ze swoimi możliwościami fizycznymi, a przy tym mile spędzić czas wolny i przeżyć niezapomniane chwile na rowerze. Chętni, którzy byli by zainteresowani udziałem w takich imprezach kolarskich, mogę udzielić kilku podstawowych informacji pod nr tel. 0661287366 lub 4567052 lub na gg:1805284 lub mailem leeo1@o2.pl
Leszek Ryczek

2 luty 2006


Zdobywcy odznak

W 2005 roku zdobyliśmy tyle odznak turystycznych że aż nie jestem w stanie ich wszystkich zliczyć! Może trzysta, może czterysta... Także co roku rośnie nam lista działaczy turystycznych. Przybyło nam m. in. sporo Instruktorów Krajoznawstwa Regionu, Adolf Gwoździk uzyskał tytuł Honorowego Przodownika PTTK. W tym roku zanosi się na znaczne powiększenie liczby Przodowników Turystyki Kolarskiej!

22 styczeń 2006


Uwaga!

Wszystkich zainteresowanych zdobywaniem odznaki "Turysta-Przyrodnik" informujemy, że przygotowywany nowy regulamin tej odznaki nie został zatwierdzony przez Prezydium ZG PTTK. Prezydium postanowiło wstrzymać się z decyzją, bowiem niedługo odbędzie sie Krajowa Narada Aktywu Ochrony Przyrody i może nastąpić chęc zmiany regulaminu przez działaczy tej Narady. Zatem obowiązuje stary regulamin. Nowy będzie obowiązywał po zatwierdzeniu przez Prezydium ZG PTTK i po opublikowaniu jego treści w "Gościńcu". Jeżeli ktoś jest po weryfikacji warto zacząć nowy stopien, wtedy kończy się go po starych zasadach. A warto bo nowe wymagania będą o wiele wyższe.

21 styczeń 2006


Wojewódzkie spotkanie działaczy kolarskich PTTK Woj. Śląskiego.

21 stycznia w Cieszynie miało miejsce spotkanie działaczy kolarskich działających w ramach Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach. Tym razem Cieszyn był gospodarzem a właściwie Turystyczny Klub Kolarski „Ondraszek”. Klub ten obchodzi w tym roku 40 lat swojego istnienia. W spotkaniu wzięła również udział Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie. Było to jej pierwsze posiedzenie po KNAK-u. Na początku spotkanie prowadził Prezes „Ondraszka” przedstawiając bogatą historię klubu. Następnie Zbigniew Pawlik - Komandor „Przodownickiego”, który odbędzie się w czerwcu (z metą w Cieszynie) przedstawił program Rajdu. Na koniec spotkanie poprowadził Przewodniczący RRTK w Katowicach Stanisław Radomski. W spotkaniu wzięło udział pięciu naszych działaczy: prezes Andrzej Likos, Bogdan Tytko, Antoni Warmuła, Andrzej Styrnol i Andrzej Włodarczyk, co było wyróżnieniem dla najlepszych Przodowników „Sokoła” w 2005 roku.

18 styczeń 2006


Nowi Instruktorzy Krajoznawstw Regionu.

Oto członkowie naszej komisji, którzy dzisiaj zdali egzamin na zebraniu Górnośląskiego Kręgu Krajoznawstwa. Są to: Gac Sławomir, Malcharczyk Łukasz, Stabla Michał, Krause Dariusz, Wójcik Piotr .

14 styczeń 2006


Komisja do spraw Strony Internetowej.

21 grudnia została powołana Komisja do spraw Strony Internetowej.

8 styczeń 2006


Komisja Turystyki Górskiej

W dniu 21.12.2005r. w kawiarni „Górnicza Strzecha” w Radlinie odbyło się zebranie w czasie którego odbyły się wybory i nastąpiło ukonstytuowanie się Komisji Turystyki Górskiej.

7 styczeń 2006


Zdjęcia kościołów

W galerii pojawiło się sporo nowych zdjęć wykonanych przez Andrzeja Likosa, przedstawiających drewniane koscioły. Jest ich już niemalże siedemdziesiąt! Głównie z Województwa Śląskiego. Wprawdzie zima mocno mrozi jednak już teraz patrząc na te zdjęcia ma się ochotę wsiąść na rower i wyruszyć na turystyczne szlaki!

1 styczeń 2006


Rajd Noworoczny

1 Stycznia już po raz VII kolarze „Sokoła” przywitali Nowy Rok. Po raz pierwszy pogoda postawiła bardzo duże wymagania. Bardzo duże opady śniegu w ciągu ostatnich dni spowodowały bardzo trudne warunki drogowe. Pomimo tego znalazła się grupa kolarzy „Sokoła”, którym niestraszne były, wspomniane wcześniej utrudnienia. Komandorem po raz VI był Andrzej Styrnol. Uczestnikami Rajdu byli: Bogumiła Brzezinka, Justyna Jagiełło, Piotr Bazan, Dariusz Piguła, Kazimierz Menżyk, Ryszard Głowacki, Sławomir Gac oraz gościnnie Piotr Rotter z NGC Rydułtowy. Po przejechaniu 15 km trasy w ekstremalnych warunkach na uczestników Rajdu czekał poczęstunek w przydomowym Klubie Komandora Rajdu. Był szampan, życzenia noworoczne, kawa itp. Na pamiątkę udziału w Rajdzie każdy otrzymał okazjonalną nalepkę.