SEZON 2014; CZERWIEC


27 czerwiec 2014


Rydułtowskie Błonia




To już czerwcowa tradycja kiedy to Sokoły wybierają się do Rydułtów na poświęcenie pojazdów przed sezonem wakacyjnym. Na starcie rajdu uzbierała się niezła grupa kolarzy, więc według grafika ruszyliśmy w trasę. Na miejscu ks. proboszcz Konrad Opitek rozpoczynając msze świętą serdecznie witał wszystkich przybyłych, nie zapomniał wspomnieć o Sokołach cytuję: „poraz 10-ty organizujemy msze św. na rydułtowskich błoniach z okazji święta św. Krzysztofa patrona kierowców i zawsze są z nami rowerzyści z „Sokoła"…. Po mszy zostały poświęcone najpierw rowery, a potem pozostałe przybyłe pojazdy. Zapraszam wszystkich zainteresowanych w przyszłym roku oczywiście w czerwcu.

tekst i foto: Sławomir Gac

22 czerwiec 2014


Śladami Ofiar Górniczego Stanu - Katowice






W niedzielę 22 kwietnia 2014 roku odbył się 2-gi etap rajdu „Śladami Ofiar Górniczego Stanu". W rajdzie udział wzięło 13 rowerzystów z KTK Sokół oraz 3 z Katowic. Celem rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci na terenie Katowic oraz Mikołowa związanych z tragicznymi wydarzeniami w górnictwie. Trasa rajdu prowadziła od Katowic Piotrowic przez Panewniki, Brynów, Załęże, Dąb, Centrum, Nikiszowiec, Piotrowice do Mikołowa. Miejsca odwiedzone to mogiły pięciu górników na czterech cmentarzach, zastrzelonych w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym w grudniu 1989 roku, kompleks pomnikowy oraz tablice pamiątkowe przy kopalni Wujek, mogiły zbiorowe i kwatery grobów górników poległych w katastrofach na kopalni Kleofas, Katowice i Wujek. Ponadto odwiedzono wiele miejsc punktowanych do odznak: im. św. Barbary, Odznaki „Dziewięciu z Wujka" Turysta Przyrodnik, Odznaki Pielgrzymiej i innych.Uczestnicy tego rajdu zdobyli 53 punkty do odznaki „Śladami Ofiar Górniczego Stanu" oraz 16 punktów do odznaki „im. św. Barbary". Rajd zakończono na cmentarzu ewangelickim w Mikołowie.
Dziękuję uczestnikom rajdu za liczny udział. Zapraszam na kolejne etapy rajdu.
Dziękuję kolegom z katowickiego klubu „Wagabunda" szczególnie jego prezesowi Leszkowi Wolny za pilotowanie grupy w czasie przejazdu przez katowickie dzielnice oraz za przejazd ścieżkami rowerowymi przez katowickie parki, trasę spacerową, rezerwat przyrody „Ochojec".

tekst i foto: prowadzący Jerzy Gawliczek

21 czerwiec 2014


IX Rajd Kazika





komandor: Mariusz Pasterny; foto: Kamil Kłyza

16-21 czerwiec 2014


Kraków i okolice




Dzień pierwszy - już przed 5.00 w trzy auta ruszamy z Rybnika przez Żory, Oświęcim, Skawinę do Krakowa. Docieramy na miejsce pod schronisko Oleandry i po rozładunku rowerów ruszamy na zwiedzanie miasta. Rozpoczynamy od sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, później fabryka Oskara Schindlera i przez most Kotlarski wzdłuż Wisły wjeżdżamy na Wawel. Następnie kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Anny a na koniec Barbakan i Błonia krakowskie. Tuż obok Błoni - schronisko - obiadokolacja, odpoczynek i sen.


Dzień drugi - rozpoczynamy od wdrapania się na najstarszy kopiec w Polsce - Kraka - w drodze do Wieliczki. Następnie przez Staniątki (ob. KOP )zatrzymujemy się na zamku w Niepołomicach. Powrót do Krakowa i dalsze zwiedzanie Muzeum Lotnictwa, cmentarz rakowicki, kościół św. Katarzyny i kompleks klasztorny paulinów na Skałce. Ponownie schronisko, obiadokolacja, odpoczynek i sen.


Dzień trzeci - na początek znowu kopiec tym razem Piłsudskiego i erem kamedułów na Bielanach. Później przejeżdżamy na lotnisko międzynarodowe w Balicach i muzeum Rydlówka na osiedlu Bronowice. Tuż przed muzeum jedyna jak się później okazało awaria na trasie (pęknięty łańcuch).Następnie po dotarciu na Rynek Główny zwiedzamy najciekawsze zabytki Krakowa - kościół mariacki, sukiennice, wieża ratuszowa, podziemia rynku i collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Docieramy na Oleandry i powtórka z dwóch poprzednich dni.


Dzień czwarty - dziś święto więc po dotarciu na Tyniec do opactwa benedyktynów jest czas na udział we mszy świętej. Później jedziemy do Skawiny i z powrotem wzdłuż Wisły po wałach korzystając z pięknej ścieżki rowerowej. Trochę zbaczamy by zobaczyć wspaniały tor do uprawiania kajakarstwa górskiego. Następnie zjeżdżamy ze ścieżki i pod całkiem sporą górkę wjeżdżamy pod kopiec Kościuszki. Po zwiedzeniu ruszamy do schroniska na obiad wcześniej niż zwykle ponieważ czeka nas jeszcze załadunek i przejazd samochodami do Suchej Beskidzkiej.


Dzień piąty - mamy przed sobą tak zwany królewski etap najbardziej górzysty podczas całego wyjazdu. Jedziemy najpierw do Wadowic gdzie odwiedzamy dom rodzinny Jana Pawła II, bazylikę i muzeum miejskie. Później po całkiem niezłych pagórkach docieramy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po zwiedzeniu prawie 3 km wspinaczki do Lanckorony i krótki zjazd do Skawinki. Jeszcze raz prawie 1,5 km podjazdu i można było odpocząć na ostatnich 11 km zjazdu do Suchej Beskidzkiej. Zajeżdżamy jeszcze na zamek po czym do centrum gdzie każdy we własnym zakresie spożywa posiłek i dociera do schroniska na nocleg.


Dzień szósty - zaczynamy od załadunku bagaży i rowerów jedziemy do Rychwałdu. Pod sanktuarium zostawiamy samochody i przez Moszczanicę zjeżdżamy do Żywca. Zwiedzamy zamek, park, rynek i katedrę i wracamy do Rychwałdu. Załadunek rowerów i powrót do domów.

tekst: porwadzący Bogdan Tytko; foto: Sławomir Gac

14 czerwiec 2014


VII Rajd "U Hanysa na Placu"






komandor: Dariusz Materzok; foto: Kamil Kłyza

8 czerwiec 2014


Łężczok




foto: prowadzący Sławomir Gac

7 czerwiec 2014


X Rajd "Dookoła Radlina"






komandor: Dariusz Materzok; foto: Kamil Kłyza


Wycieczki i rajdy - maj 2014